Новини

01.12.2013

Відкритий лист Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України у зв’язку з непідписанням Угоди з Європейським Союзом та політичною кризою в Україні

 

Науковці Львівського відділення висловлюють глибоку стурбованість та не приховують розчарування через непідписання Угоди України про асоціацію з Європейським Союзом, що мало відбутися 29 листопада 2013 р. у Вільнюсі. Уряд України вчинив протизаконно та неконституційно, зупинивши  21 листопада 2013 р. своєю постановою всі дії щодо підписання Угоди, порушуючи тим самим Закон України про засади внутрішньої та зовнішньої політики від 2 липня 2013 р. Президент України Віктор Янукович, як найвища посадова особа в державі, що визначає основні напрямки зовнішньої політики, мав у Вільнюсі усі повноваження здійснити акт підписання Угоди, проте не зробив цього і поставив країну на межу політичного протистояння.

Ми засуджуємо застосування представниками міліції, бійцями загонами спеціального призначення «Беркуту» непропорційної сили та жорстоке побиття 30 листопада та 1 грудня 2013 р. молоді, студентів, журналістів, демонстрантів, у тому числі і жінок, літніх людей, які вийшли на мирний протест у Києві та інших містах України з виявом своєї громадянської позиції. Ми закликаємо всі  політичні сили не вдаватися до використання у політичному протистоянні до провокативних дій, насильства, сепаратистичних антиконституційних закликів, поважати права та свободи всіх громадян України, незалежно від політичних переконань.

Протягом останніх років в Українській державі відбувається скорочення фінансування фундаментальних та прикладних наукових проектів, не вистачає коштів на обладнання, прилади, навіть публікацію результатів досліджень. Такий стан призводить до занепаду багатьох наукових напрямків, катастрофічного відтоку молодих перспективних вчених закордон, згортанню науковоємних, високотехнологічних галузей промисловості, загалом  скороченню науково-технічного та гуманітарного потенціалу України. Наближення до Європейського Союзу через підписання Угоди України про асоціацію, а в перспективі і вступ до Європейського Союзу дозволило б зупинити катастрофу науки в Україні, налагодити взаємовигідні зв’язки з європейськими науковими установами, отримати кошти на фінансування пріоритетних для держави та суспільства наукових проектів на прозорих конкурсних засадах.

Ми закликаємо Президента України, уряд, всі політичні сили у цей кризовий час жодними своїми діями не закривати європейський шлях розвитку України. Науковці як і весь український народ заявляє, що наше майбутнє в сім’ї європейських цивілізованих народів, у Європейському Союзі.