Конференції

Шановні колеги!

 

 

Наукове товариство імени Шевченка в Україні й Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України організовують у Львові 15-17 жовтня 2009 р. Наукову конференцію «Іван Мазепа і мазепинці: Історія та культура України останньої третини XVII – початку XVIII століть». Конференція приурочена до 300-річчя від дня смерті видатного державного діяча, політика й мецената культури, гетьмана України Івана Мазепи (1639?–1709). Сама постать українського гетьмана, а особливо доба, в якій він жив, має ключове значення для концептуалізації історії українського державотворення, переосмислення тогочасних культурних процесів (зокрема Козацького Бароко) та дослідження нових конфесійних реалій, в яких опинилася Київська церква наприкінці XVII – XVIII ст. Формально наукова тематика форуму надзвичайно важлива для пошуків у сучасній Україні загальнонаціонального консенсусу щодо трактування історичних подій, деміфологізації постаті самого Мазепи та представлення відповідного інтелектуально-інформаційного наративу про гетьмана в ширшому міжнародному контексті, й передовсім Східної та Центральної Європи. Іншим завданням конференції є територіальне розширення мазепинської тематики, що досі традиційно сфокусована та Києві та Лівобережному Гетьманаті. Йдеться про своєрідну «реґіоналізацію» досліджень цієї епохи, а саме її розгляд в контексті історії українських земель на захід від Дніпра – Брацлавщини, Волині, Галичини, Поділля тощо.

Під час конференції передбачається обговорення наступних тем: 

 

– Постать Івана Мазепи

– Українська держава за гетьманування Івана Мазепи

– Іван Мазепа в українській та зарубіжній літературі

– Іван Мазепа і Правобережна Україна

– Іван Мазепа та українська культура

– Мазепинство як ідеологія та його політична і релігійна інструменталізація в XIX–XX століттях

– Соратники Івана Мазепи

– Міжнародна політика та міжнародні зв’язки в часи гетьманства Івана Мазепи

– Іван Мазепа в літературі, мистецтві й культурі Західної Європи

– Іван Мазепа та Православна церква. Проблема т. зв. Мазепиної анафеми
– Історіографія мазепіани

Будемо вдячні, якщо про свою згоду взяти участь у конференції Ви повідомите Оргкомітет до 5 вересня 2009 р. за телефонами (8-032) 235-73-02; (8-032) 237-51-63 або електронною поштою на адреси: dashkev@archeos.lviv.ua; ntsh@mail.lviv.ua; skochyk@gmail.com. 
Оргкомітет покриває учасникам конференції кошти подорожі (потяг (купе) або автобус) та проживання у готеліГолова Оргкомітету     Проф. Ярослав ДАШКЕВИЧ